דרך השלום 105, תל אביב יפו
   
א' - ה': 9:00 - 18:00
   
03-6739292

שיקום פה באמצעות שתלים דנטליים

שתלים דנטליים (או שתלים דנטאליים) הם פתרון קבוע, יציב, עמיד ואסתטי למחוסרי שיניים. שתל הוא למעשה מעין בורג המיוצר מטיטניום והוא מהווה תחליף לשורש השן. לאחר שהשתל הדנטלי נקלט בהצלחה בתהליך הנקרא אוסיאואינטגרציה, מרכיבים מעליו כתר או גשר. הכתר או הגשר הם שן או שיניים מלאכותיות, אשר מחקות בדיוק מוחלט את השיניים החסרות בצבע, בצורה ובנפח.

במאמר זה נציג את כל המידע הדרוש לפני כל טיפול של השתלת שיניים. בין היתר, ניתן מענה על השאלות הבאות: איך מתבצע התהליך? מה משכה של השתלת שיניים? מי יכול להתקין שתלים? באילו מקרים נאלץ להסתפק בתותבות?

מהם הגורמים לאיבוד שיניים?

שיניים חסרות הן מצב לא נעים ואף לא בריאותי, ולמצב זה יש מספר גורמים והשלכות. חוסר בשיניים קדמיות יגרום לפגיעה משמעותית בפן האסתטי ולירידה בביטחון העצמי, חוסר בשיניים אחוריות עלול לפגוע בטיב הלעיסה ובמנשך.

הגורמים לשיניים חסרות הם ריקבון בשן, דלקת חריפה בחניכיים (פריודונטיטיס), תאונה, שחיקה בשיניים, טיפול שורש שכשל ופגמים מולדים.

למה דווקא שתלים?

ישנם מספר פתרונות לשיקום הפה במצבי חוסר בשן אחת או יותר. אחד מהם הוא הרכבת גשר אשר יישען על שתי השיניים הסמוכות לו. פתרון השיקום השני הוא שתלים. שתלים הם הפתרון המועדף ביותר על לקוחות, כיוון ששתלים הם הדרך האידיאלית לדמות את השיניים האמיתיות והטבעיות שאבדו לנו. השתל הוא מעין בורג העשוי טיטניום, והוא מיועד להחליף את השורש שאיבדנו עם השן. על אותו הבורג ירכיב רופא השיניים את השן העשויה חרסינה (או שן העשויה מחומר אחר)- שן הנראית כמו בדיוק כמו שן טבעית. במקרה וחסרה שן אחת- נתקין שתל אחד. במצבים בהם המצב יותר קיצוני וחסרות שיניים בלסת אחת או בשתיהן- יהיה אפשר לבצע השתלה של 4-8 שתלים (ברגים דנטליים) ולהתקין עליהם מבנה- גשר הכולל כמה תותבות קבועות או זמניות (All on 4).

האם השתלה של שיניים מתאימה לכל אחד ואחת?

כאשר אנו מעוניינים להתחיל בתהליך של שיקום הפה או בהשלמת שיניים חסרות, נתחיל בבדיקה שגרתית על מנת לבדוק את התאמתו של המטופל למגוון הטיפולים אשר מציעה מרפאתנו. לא כל מטופל מתאים לשיקום בדרך של השתלה. מחלות כמו סכרת לא מאוזנת, מי שעובר טיפולים אשר מחלישים את המערכת החיסונית שלו (כמו הקרנות וכימותרפיה) ועוד יקשו על התאמת טיפול מסוג זה לפציינטים. כמו כן עישון כבד גם הוא עלול לגרום לאי התאמה בין השיקום למטופל. בעבר הייתה דרושה כמות עצם בסיסית בלסת כתנאי לביצוע ההשתלה. כיום ניתן למצוא גם לזה פתרונות והדבר איננו מהווה מכשול.

נמצאת מתאים לשתלים! מה עכשיו?

שלב ראשון

היה  ונמצאת מתאים לביצוע השתלת שיניים, ניתן להתחיל בהשתלה. במרפאת השיניים, הרופא יחדיר את הברגים (השתלים הדנטליים) לעצם הלסת. תהליך זה מעט מורכב אך לא מסובך לרופא מומחה בתחום שיקום הפה ושתלים. תהליך החדרת השתל נעשה בהרדמה מקומית (או סדציה או כללית במקרים מסויימים) ואינו כואב יותר מאשר עקירה.

לחכות ולחכות – השלב השני

שלב זה הוא בעצם השלב הקריטי ביותר. בשלב זה יש להמתין מספר חודשים עד להתאחות וקליטה של החניכיים את השתל או השתלים החדשים (אוסיאואינטגרציה). שלב ביניים זה הינו קריטי והצלחתו הכרחית להתקדמות לשלב השלישי והאחרון. הוא יכול לקחת מספר שבועות עד מספר חודשים, כאשר חשוב לציין שאין כאן זמן קבוע- כל מטופל וזמן ההחלמה שלו.

השלב האחרון

טיפולי שיניים, שתל דנטליעד כה היו מותקנות בפינו תותבות זמניות על גבי השתלים. עתה מסירים אותן, ובוחנים את מידת הצלחת האוסיאואינטגרציה, לאחר תקופת המתנה ארוכה ואולי גם לא נעימה. במידה שהשתל נקלט בפה, אפשר להחליף את השיניים הזמניות בקבועות וליהנות משקט נפשי וממראה פה אסתטי למשך שנים רבות. אומנם נוכחנו לראות כי השתלה של שיניים אינה תהליך קצר במיוחד, אך ללא ספק זהו התהליך המשתלם והנוח ביותר למראה שיניים מושלם ועמיד.

שתלים הם הפתרון הנוח ביותר כאשר אנו סובלים מאובדן של שיניים, זה לא משנה אם אבדנו שן אחת או כמה שיניים השתלים הם הדרך האידיאלית לדמות את השיניים האמיתיות והטבעיות שאבדנו לנו ממחלות שיניים שונות או מהזנחה של השיניים. השתל למעשה הוא מעין בורג העשוי טיטניום, אשר מחליף את השורש שאיבדנו עם השן, על אותו הבורג ילביש רופא השיניים את השן העשויה חרסינה, שן הנראית כמו שן טבעית. במקרה וחסרה שן אחת נאלץ להתקין שתל אחד אך ואם חסרות לנו מספר שיניים יהיה אפשר לבצע מספר שתלים (ברגים דנטליים) ולהתקין עליהם מבנה, גשר הכולל כמה תותבות קבועות או זמניות.

חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים