דרך השלום 105, תל אביב יפו
   
א' - ה': 9:00 - 18:00
   
052-2786649

כתרים לשיניים

כתר הוא יחידה בסיסית ומלאכותית הנועד לחקות שן ספציפית בדיוק מוחלט- במראה, בגודל, בצורה, בצבע, בתפקוד ובנפח. הכתר הוא מעין כיסוי לשן הפגומה או החסרה, והוא מקיף ועוטף את כל השן. כאשר אנו מדברים על כתרים לשיניים אנו מדברים על מבנה. הכתר הוא מבנה אשר נבנה על שן קיימת. בדרך כלל רופא השיניים יעשה לנו טיפול שורש לפני הלבשת הכתר המלאכותי על השן שלנו.

בשני מקרים שונים לחלוטין נוכל לראות את תפקידו של הכתר; כתר המולבש על השן שלנו וכתר המולבש על שתל דנטאלי, בשני המקרים מטרת הכתר היא לדמות את השן הטבעית שלנו הן מבחינת מראה והן מבחינת צבע בדרך האסתטית והאיכותית ביותר.

מתי עושים כתרים?

במצבים בהם שן פגומה עד כדי צורך בהרכבת כתר במקומה, ואלו הם: ריקבון של שן, פגיעה קשה בשן (תאונה), סדיקה של שן, נשירה של שן (למשל כתוצאה מדלקת חניכיים), טיפול שורש שכשל וכיו"ב.

סוגי כתרים

ישנה חשיבות רבה בתחום הכתרים לדיוק והתאמה בין השן המושחזת או במקרים מסוימים למבנה המושחז אשר מוברג לשתל. החשיבות נובעת מהסיבה הפשוטה שדרוש כתר שמותאם במאת האחוזים לשן המושחזת שמתחתיו, שאם לא כן- חיידקים ומזון יחדרו מתחת לכתר, יצטברו וינברו שם עד אשר יגרמו לריקבון ולהרס השן המושחזת אשר נמצאת מתחת לכתר.

בכתרי חרסינה הנמצאים על גבי שתלים, לא יכול להיווצר מצב של ריקבון המבנה כי הוא עשוי מטיטאניום ולא מחומר אורגני – שן. אבל למרות זאת גם כאן בכתרים על גבי שתלים צריך דיוק מקסימלי בכדי שהמתכת והחרסינה ישבו בפה ללא מתחים כי חרסינה היושבת על מתכת אשר איננה מותאמת במאת האחוזים במבנים המושחזים עלולה להישבר / להיסדק בפה.

במרפאת שיניים שביט מקפידים לעבוד עם מעבדות אשר מספקות את העבודות של החרסינה, תמיד על מתכת חצי אצילה או אצילה לגמרי. מתכות לא אצילות תגרומנה להשחרת החניכיים כתוצאה מהתחמצנות של המתכת ובהמשך תיווצר נסיגת חניכיים שתגרום במקרים מסויימים לאיבוד השן, לכן במרפאת שיניים שביט מקפידים לעבוד עם המתכות האיכותיות ביותר.

סוגי הכתרים לשיניים הפופולריים ביותר כיום הם:

1. כתר יצוק

כתרים מהסוג הזה נבנים ממתכת בלי ציפוי (כמו כתרי זהב).

2. כתרים מסוג חרסינה מאוחה למתכת

כתר מסוג זה בנוי מכיפת מתכת אשר מצופה חרסינה. כתרי החרסינה אשר מאוחים למתכת הם זולים יותר לעומת כתרים העשויים מחרסינה מלאה. החיסרון בסוג זה של כתרים הוא שהם עשויים להיראות בגוון אפרפר-כחלחל לאורך שוליו של הכתר.

3. כתרים מסוג קפטק או גלוונו

כתרים מסוג זה עשויים חרסינה, בעוד שכיפת המתכת שלהם מיוצרת בשיטת קפטק או גלוונו- שיטה המאפשרת נראות טובה יותר ואסתטיקה  (ביחס לכתר החרסינה המאוחה למתכת).

4. כתר חרסינה מלא

כתר מסוג זה עשוי 100% חרסינה. היתרון שלו הוא במראה האסתטי. החיסרון שלו הוא בהכנה אגרסיבית הנדרשת בטרם הרכבתו.

איך בוחרים סוג של כתר או כתרים?

בכל טיפול ושיקום יש לשקול את כלל הגורמים. אם מדובר בשיניים קדמיות- הרי שהאסתטיקה עומדת בקדימות ולכן נבחר במיקום זה, על פי רוב, בכתרים מסוג חרסינה מלא (בלי שום מתכת) או בכתרי זירקוניה או הגלוונו. אם מדובר בשיניים אחוריות אשר פחות בולטות לעין- אפשר לבחור בכתר חרסינה מאוחה למתכת, וליהנות מיתרונותיו הרשומים לעיל.

תהליך בניית הכתרים על גבי השיניים

ראשית, רופא שיניים בתל אביב ממרפאת שביט ייצור עבור הפציינט (במעבדה) כתרים אשר יותאמו במיוחד לחללים הספציפיים בחלל הפה שלו לפי גודל, צבע ומסת השן החסרה. בשלב השני, רופא השיניים יתחיל בטיפול שורש, לחידוד השן בשיוף כדי שיוכל להלביש עליה את הכתר, וכדי להרוג את השורש החי של השן (במצב זה הפציינט לא יחוש כלל בכאב). לאחר טיפול השורש רופא השיניים יניח על גבי השן המחודדת כתרים זמניים, כתרים הזהים לחלוטין לכתרים הקבועים. שני סוגי הכתרים מדמים את השיניים האמיתיות שלנו, ולא ניתן להבדיל בין כתר זמני לקבוע, ובמרפאת שביט לא ניתן יהיה להבחין גם בין שן מלאכותית לשן טבעית.

לאחר הטיפול הראשוני, תיקבע פגישה נוספת עם הרופא המטפל, במהלכה יוחלפו הכתרים הזמניים בכתרים קבועים, אשר יודבקו לשיניים שלנו עם חומר מיוחד. בזאת ניתן לסמן שהטיפול הסתיים ואין צורך בתקופה של היקלטות כמו בהשתלת שיניים. מיד לאחר תום הטיפול הפציינט יכול לחייך מאוזן לאוזן.

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים