דרך השלום 105, תל אביב יפו
   
א' - ה': 9:00 - 18:00
   
052-2786649

טיפולי שיניים

מישהו היה צריך לעשות ארגון בדברים ולהכין רשימה לפי סדר הא"ב למען הסדר הטוב, רשימה אשר תכלול את כלל טיפולי השיניים הקיימים כיום, מה כל טיפול שיניים אומר בקצרה ושאר מונחים מעולם רפואת השיניים. לשם כך, אנו, במרפאת שביט, הכנו עבורכם מדריך זה.

אנו גאים להציג בפניכם את המדריך המלא לפציינטים מתחילים ומתקדמים, המכיל 43 מונחים מתחום רפואת השיניים וטיפולי השיניים השכיחים ביותר (וגם כאלה שפחות), כך שאם נתקלתם בטיפול שיניים מסויים, במחלה מהתחום או שאתם מעוניינים להבין מושג ששמעתם, ואתם לא בטוחים מה הוא אומר- הגעתם למקום הנכון. לנוחיותכם, המונחים מסודרים לפי סדר הא"ב.

 1. אורטוגנטיה
  כירורגיה מסוג אורטוגנטיקה תתקן מיצוב לקוי של העצמות בפנים ו/או של הלסתות.
 1. אמלגם
  שחזור אמלגם או סתימת אמלגם הם סתימה אפורה או סתימת כסף.
 1. אפיסקטומי
  קטיעת חוד שורש כטיפול כירורגי המתבצע דרך החניכיים, לשם טיפול בדלקת בשורש (ולא דרך כותרת השן כמו בטיפול שורש רגיל, שככה"נ לא צלח ולכן יש צורך בטיפול זה).
 1. ביופסיה
  שיטת אבחון של תאים סרטניים, על ידי לקיחת דגימה של רקמה מהפה. לאחר מכן תתבצע אנליזה מיקרוסקופית של הרקמות.
 1. ברוקסיזם
  תופעה בה קורית שחיקה של השיניים על ידי חיכוך הלסת התחתונה בלסת העליונה. הדבר קורה בעקבות לעיסה לא נכונה, מתח נפשי או סיבות אחרות.
 1. גז צחוק
  נועד לטיפול במספר סוגים של מטופלים, על מנת להקל על הטיפול הן למטופל והן למטפל. בין המטופלים להם מיועד גז הצחוק נמנה דנטופובים וילדים.
 1. גשר בשיניים
  במצבים של חוסר שן עקב עקירה, תאונה או סיבה אחרת- רופא השיניים יתאים למטופל גשר אשר יתאים למידותיו בדיוק, קונסטרוקציה ייחודית (כתרים המחוברים זה לזה) שתפקידה למלא את מקומה של שן חסרה.
 1. גשר זמני
  כתרים המחוברים זה לזה המיוצרים משרף אקרילי באופן זמני, עד להנחת הגשר הקבוע.
 1. שן תותבת, שיניים תותבות, תותבת חלקית/מלאה נשלפת
  פתרון לאותם פציינטים אשר להם לא מתאימות שיטות שיקום וטיפול אחרות כמו השתלות שיניים וגשרים. זוהי פלטה העשויה מאקריל ותפקידה לשמש כתחליף למערכת שיניים עליונה, תחתונה או גם וגם. פתרון זה בד"כ הוא הפחות מועדף על המטופלים בשל מספר סיבות, ביניהן חוסר נוחות, התעסקות יתרה, גירויים ופצעים וערעור שיניים הנמצאות בסמיכות לתותבת.
 1. החלקת רכס, אלבאופלסטיקה
  ישנו אזור בתוך הפה המכונה "הרכס האלבאולרי", רכס השיניים. לאחר עקירות שיניים מרובות רכס זה נשחק, וצורתו הופכת גלית. החלקת רכס נועדה לשטח את האזור.
 1. הלבנת שיניים
  באמצעות מספר שיטות בהן מורחים חומרים פעילים על שכבת השיניים החיצונית ו/או הפנימית וממתינים, מתקבלת תוצאה של שיניים לבנות (באמצעות פעולת חמצון). במרפאת שביט, נעשה שימוש בג'ל הלבנה ואקטיבציה באמצעות אור. 
 1. הרדמה כללית/מלאה
  מטופלים הסובלים מדנטופוביה, מבעיות רפואיות שונות (כמו פרקינסון, הפרעות מוטוריות), בעלי רפלקס הקאה מוגבר ובעלי אלרגיה להרדמה מקומית- יעברו טיפולים תחת הרדמה כללית.
 1. הרמת סינוס , הגברת סינוס
  ניתוח המתבצע כהכנה להחדרת שתלים דנטליים. במהלך הניתוח מוסיפים למעשה עצם על עצם הלסת, באזור השיניים הטוחנות.
 1. הרמת סינוס פתוחה
  ביצוע חתך בקדמת החך להחדרת העצם.
 1. הרמת סינוס סגורה
  ביצוע חתך במיקום ספציפי, בו אמורה להיות השן.
 1. השתלת עצם, אוגמנטציה
  במצבים בהם צפיפות, עובי או אורך העצם אינם מספיקים (עד 50% מהמקרים) נזדקק להכנה מוקדמת  כמו השתלת עצם בטרם תתבצע השתלת השיניים, על מנת להבטיח את הצלחת ההשתלה. אוגמנטציה הינה הוספת עצם לסת (מן החי או מחומרים פלסטיים) וקיבועה באמצעות ברגי טיטניום. תהליך האוסיאואינטגרציה (זמן ההתאחות והקיבוע) אורך בין 6-12 חודשים, ורק אז ניתן להתחיל בטיפול של השתלת שיניים.
 1. השתלת שיניים
  החדרת ברגי טיטניום לאזור בו חסרות שיניים, והרכבת גשר או כתר מעל. תחליף איכותי וקבוע למצב של שיניים חסרות אשר מחזיק לאורך שנים.השתלת שיניים
 1. חידוש טיפול שורש, טיפול שורש מחודש, טיפול שורש חוזר
  במצבים בהם לאחר טיפול שורש נוצרה דלקת, טיפול השורש היה לקוי ו/או טיפול השורש שנעשה נותר חשוף בלי שחזור (לזמן רב מדי)- יש צורך בטיפול שורש חוזר/מחודש הכולל סילוק של חומר האיטום הקודם, ייבוש התעלה ואיטומה ודחיסתה לצורך איטום מקסימלי.
 1. טיפול שורש
  טיפול שיניים חודרני שנעשה באזור פנימי דלקתי או בשן שנגועה בעששת, עששת שעברה את הזגוגית ושכבת הדנטין והגיע למוך השן (רקמה פנימית של השן). הטיפול כולל פתיחה של השן, סילוק עששת, ניקוי תעלת שורש ואיטום השן בחומר דמוי גומי.
 1. יונומר הזכוכית
  סוג של חומר המשמש ברפואת שיניים לטיפול ומניעה של עששת וגם שחזור של שן. יונומר הזכוכית עדיף על מקביליו (כמו האמלגם) כיוון שהוא יוצר קשר כימי עם השן, משחרר פלואוריד ומסייע לריפוי האזור הנגוע. צבעו לבן (בניגוד לאמלגם שצבעו אפור).
 1. יישור שיניים
  יישור שיניים הוא טיפול המיועד לקיבוע, עיצוב וסידור השיניים. הטיפול מתאים הן לילדים והן למבוגרים. ישנן מספר שיטות ליישור שיניים- סמכים רגילים (קוביות מתכת), סמכים שקופים (כמו הרגילים רק פחות בולטים), יישור שיניים פנימי לינגואלי (סמכים המודבקים לפנים השיניים), אינויזליין (קשתות שקופות) ועוד.
 1. מבנה מיידי , מבנה יצוק
  מבנה הוא יתד פנים שורשי ותפקידו הוא מתן אחיזה לכתר. מבנה מיידי מתבצע ישירות על השן. מבנה יצוק מיועד למצבים בהם חומר השן במסה נמוכה מאוד. מייצרים במעבדה מבנה שיתאים בדיוק למידות השן ולאחר מכן מדביקים את המבנה למיקום המדוייק.
 1. מחלת חניכיים, פריודונטיטיס
  כתוצאה מזיהום חיידקי עלולה להיווצר מחלה והרס של הרקמות סביב השן. בעקבות מחלת החניכיים עלולים להיווצר כיסים בין החניכיים לבין השיניים (היפרדות התמיכה בשן),  וכך גם עלול לקרות אובדן של שיניים.
 1. כתר, כתרים , כותרת השן
  מעין כיסוי העוטף שן מכל צדדיה, להגנה על השן. הכתר הוא תחליף מלאכותי המותקן על השן במצבים בהם הנזק הוא רב.
 1. כתר זמני
  כתר זמני משמש כחלופה עד להכנת כתר מושלם במעבדה המתאים בדיוק למידות המטופל. הכתר הזמני מיוצר מפלסטיק אשר אינו פוגם באזור בו הוא מודבק. הוא אינו מתאים בצורה מושלמת לאזור בו הוא מודבק ולכן מומלץ שלא להישאר איתו זמן רב מדי (להימנעות מצבירה מקומית של רובד חיידקי פלאק). מכאן שהוא אינו מחליף של השן החסרה אלא רק מעין "מתווך" עד להרכבתו של כתר קבוע.
 1. צילום שיניים פנורמי
  צילום רנטגן מיוחד ורחב של חלל הפה לקבלת תמונת מצב מלאה, תוך כדי חשיפה מינימלית לקרינה שמאפשר רק מכשור מתקדם (כמו במרפאתנו). בצילום זה ניתן להבחין בדיוק מירבי במפרקי הלסתות, הסינוסים ומצב השיניים.
 1. צילום נשך
  נועד לקבלת תמונת מצב של סגירת הלסתות, המרווחים בפה, כותרות השיניים והחניכיים. בעזרת צילום הנשך נדע אם יש עששת, חורים ונבחן גשרים וכתרים.
 1.  צילום צפלומטרי
  משמש בעיקר ליישור שיניים ומשקף את מצב הלסתות ורקמות הפה.
 2. צילום CT
  צילום סיטי ישמש לבניית תכנית טיפול שיניים רחבה הכוללת השתלות שיניים, הרמות סינוסים, עקירות שיניים וכיו"ב.
 3. צילום .R.I
  שיטת צילום ואבחון הנמנעת מגלי קרינה. הבדיקה מתבססת על גלים מגנטיים בעוצמה חזקה, אשר יוצרים שינויים ברקמות. את השינויים קולטים גלאים ואלה מועברים למחשב אשר ממיר אותם לתמונה.
 4. ציפוי שיניים , ציפוי חרסינה
  תפקיד הציפוי בשיניים הוא לעטוף את השן/השיניים, ולהעניק להם הגנה מפני חיידקי פלאק, שאריות לכלוך ודלקות. נוסף על אלה ישנם ציפויים אשר נותנים מראה אסתטי ולבן יותר לשיניים, כמו ציפוי שיניים מחרסינה. ציפויים נוספים פופולאריים- ציפוי חרסינה מסוג לומינירס וציפוי קומפוזיט.
 1. סדציה, טיפול באמצעות תכשירי טשטוש
  סדציה הינה טשטוש קל (הרדמה דה פקטו) בטרם ביצוע טיפול שיניים כדי להפחית פחד, חרדה, לחץ וכאב. טיפול באמצעות תכשירי טשטוש נפוץ לאוכלוסיות ילדים ומבוגרים.
 1. עקירת שיניים , עקירה כירורגית
  תהליך כירורגי במהלכו מסלקים שן פגועה או הרוסה על שכבותיה (הזגוגית, הדנטין ומוך השן), או שיני בינה המפריעות למטופל, או במקרים שהן יוצרות דלקת מקומית.
 1. עקירה פשוטה
  עקירות פשוטות כשמן כן הן- עקירות של שיניים גלויות בתהליך שאינו מצריך זמן רב או התערבות כירורגית בחלל הפה. העקירה הפשוטה מבוצעת בהרדמה מקומית.
 1. עקירה מורכבת , עקירה כירורגית
  שיניים שלא צמחו דיין, שיניים שנשברו או שיניים שצמחו באזור שקשה להגיע אליו (שיני ביניים, שן ביניים כלואה) דורשות עקירה כירורגית- הסרה של עצם בשלמותה או לאחר פירוקה באמצעות מכשיר בשם "מניף" וכיסוי ותפירה של האזור. גם העקירה הכירורגית תתבצע בהרדמה מקומית, כללית או בסדציה.
 1. פרנקטומי
  מצב בו חוט הבשר שמתחת ללשון מחבר את קצה הלשון קרוב לקרקעית הפה ובכך מגביל את תנועתה. הקפל שמחבר בין הלשון לקרקעית מכונה "פרנולום" ומכאן השם. התופעה מופיעה בכ-4%-5% מהילדים, ויכולה לעבור עם השנים או שהפרט לומד לחיות עם הפרנקטומי.
 1. פריוצ'יפ
  שבב המוחדר לכיס החניכיים ומשחרר שם חומר חיטוי אנטיספטי (בשם כלורהקסידין גלוקונט). הפריוצ'יפ מתמוסס בתוך הכיס עד 10 ימים (השפעתו ממשיכה גם לאחר מכן). מטרת הפריוצ'יפ הינה חיטוי עמוק וצמצום עומקו של כיס החניכיים.
 1. שינן, שיננית, שיננות
  תפקיד השינן או השיננית הוא מתן טיפול קליני, הדרכתי ותחזוקתי לשמירה על היגיינה ובריאות של הפה ומניעה של עששת, חורים, היווצרות פלאק ושאר מרעין בישין. כל תפקידיה הם בפיקוחו של רופא שיניים, על פי החוק.
 1.  תוספת שן, הוספת שן בודדת
  ראו השתלת שיניים , השתלות שיניים
 2. תוספות עצם , מילוי מכתשית
  לעיתים יש צורך במילוי מכתשית לאחר תהליך של עקירת שיניים, למניעת רכס גלי וכהכנה להחדרת שתל דנטלי עתידי. תוספת העצם באזור החלול בו השן נעקרה אוטם את החלל הריק שנפער.
 1. All On 4
  שיטת השתלה של לסת אחת, שתיים או רצף של שיניים המתבססת על 4-8 נקודות אסטרטגיות בחלל הפה אשר עליהן יורכב הכתר.
 2. iRaise
  שתל המאפשר הרמת סינוס והשתלה יחד ב-25 דקות. דרך התעלה במרכז השתל, מוזרמים מים אשר מנתקים את הרירית. בשלב השני יוחדר עצם ובשלב השלישי יוחדר השתל.
 3. שיטת PRF
  שיטה ייחודית הנועדה לקליטה מהירה של עצם זר בחניכיים, ע"י לקיחת דם ועיבודו בצנטריפוגה עד להיווצרות שכבה של תאי דם אדומים. את השכבה הזו מחדירים לאזור המטופל ובכך ההחלמה מהירה ויעילה, בלי נפיחות או זיהום. שיטת ה-PRF נהוגה במגוון טיפולים כמו השתלת עצם והרמת סינוסים.

מניעת מחלות חניכיים ושמירה על השיניים

אנשים רבים חוששים ללכת לטיפולי שיניים, וחלקם האחר פשוט מתעצל ומזניח את מכלול הפה (ובכך
רק מחמיר את המצב). למרבה המזל, כיום אנו יכולים להבטיח לכם טיפולי שיניים בשיטות שונות ומגוונות ובלבד שלקוחותינו לא ירגישו בשום מידה של כאב. אנקדוטה נוספת שיש לזכור היא שביקורת תכופתית אצל רופא השיניים וטיפול ותחזוק קבוע של השיניים בהתאמה יכולים למנוע טיפולי שיניים מורכבים עתידיים כמו טיפולי שורש, עקירות שיניים, סתימות שיניים, מחלות חניכיים והשתלות שיניים.

טיפולי שיניים לשיקום הפה

אנשים אשר סובלים מחוסר בשיניים בשל עקירות מרובות או מחלות חניכיים שגרמו לאיבוד שיניים, ייאלצו בשלב מוקדם או מאוחר לעבור טיפול שיניים מקיף ושיקום כולל של חלל הפה. בראש טיפולי השיניים לשיקום חלל הפה עומדת השתלת שיניים. השתלת שיניים הינה טיפול השיניים המועדף על מרבית הלקוחות הסובלים ממחסור בשיניים, מתוך מספר סיבות ויתרונות אשר מתלווים אליה. ביניהם ניתן למנות את עמידות הטיפול לאורך שנים, מניעת סיבוכים עתידיים אשר עלולים להתבטא במחלות ובדלקות, מראה טבעי, תפקוד מלא (בדיוק כפי שהיה לפני כן) וכל זאת בלי צורך בתחזוקה יומית או שוטפת, כמו בטיפולי שיניים מסוגים אחרים (תותבות למשל).

חשוב לציין כי לא כל אדם יימצא מתאים לטיפולי שיניים מסוג השתל
ות שן. במידה שפציינט אינו נמצא מתאים לטיפול שיניים מסוג זה, ישנן אלטרנטיבות אחרות אשר יבטיחו שיקום של חלל הפה וחיוך מאוזן לאוזן לאחר תום טיפול השיניים.

טיפולי שיניים מסוג אחר…

סוג טיפולי שיניים נוסף שאנו יכולים לעבור במרפאות השיניים משתייך לתחום האסתטי ולא השיקומי, הכוונה לכל אותם טיפולי שיניים שיגמרו לחיוך שלנו להיות יפה יותר, זוהר יותר ולבן יותר. בדרך כלל טיפולים אלה כוללים השלמת שיניים, הלבנת שיניים, ציפוי השיניים בחרסינה (שיניים קדמיות כמובן), כתרים ועוד טיפולים שיגרמו לחיוך שלנו להיות מושלם.

  חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים